Purchase, sale and refining of precious metals since 1968
Edelmetall-Service GmbH & Co. KG - Edelmetallrecycling und -handel seit 1968
telefon: +49 7242 5577

Så här fastställer vi värdet på tandguld och annat dentalskrot

Tandguld, dentallegeringar, fyllningar och kronor från det tandtekniska området består i regel av en legering av ädelmetallerna guld, silver, platina och palladium. Ofta förekommer även spår av främmande ämnen som tänder, keramik eller plast. Dessa tar vi bort. Eftersom legeringens exakta sammansättning påverkar värdet på materialet fastställer vi detta i vårt kontrollaboratorium.

 

Ej homogent skrot som filspån eller tandguld smälter vi först ned till en kon för att homogenisera det inför analysen. Direkt därefter redovisar vi värdet.

 

Zu sehen sind mehrere Zahnkrone aus gelbem Gold und ein Goldplättchen

Gult tandguld

Gult tandguld består i regel av en högvärdig legering med följande beståndsdelar:

  • 50 % till 90 % guld
  • 1 % till 30 % silver
  • 0 % till 20 % palladium
  • 0 % till 12 % platina
  • Resten är andra tillsatta metaller
Zu sehen sind mehrere Zahnbrücken aus weißem Gold

Vitt tandguld

Vitt tandguld kan bestå av olika sorters legeringar:

  • en högvärdig legering av guld och platina
  • en mindre värdefull legering av silver och palladium
  • en stållegering nästan utan värde av molybden/krom/kobolt resp. titan
Zu sehen ist eine Prothese

Proteser

Proteser och tandställningar består endast av en stållegering bestående av molybden, krom och kobolt.

 

På grund av det låga materialvärdet köper vi upp dessa material endast vid en sammanlagd mängd på över 1 kg.

Eftersom tandguld finns i många olika legeringar använder ESG inte något schablonpris per gram för dessa material. Istället analyserar vi den faktiska halten av respektive ädelmetall och ersätter denna från mängder motsvarande 0,1 g.

Zu sehen ist ein Bildschirmfoto einer Analyse von Zahngold

Analyse Zahngold

Zu sehen ist ein Bildschirmfoto eines Analyseergebnis von Zahngold

Analyseergebnis Zahngold

Zu sehen ist ein einschmelzen von Altgold im Schmelzofen

Einschmelzen von Altgold im Schmelzofen